Galeria:
pon - sob: 9:00 - 21:00; nie: 10:00 - 20:00
Auchan:
pon - pt: 08:00 - 22:00; sob: 07:00 - 22:00; nie: 09:00 - 21:00
Fabryka Formy:
pon - pt: 6:30 - 22.30; sob - nie: 8:00 - 20:00
Aktualności

Nasze Centrum odwiedzi dydaktyczno-pokazowa Baza Marsjańska!

Nasze Centrum odwiedzi dydaktyczno-pokazowa Baza Marsjańska!

Zapraszamy do odwiedzenia CH Atrium Copernicus w terminie 20-26 kwietnia (pn-pt: 10.00- 18.00, sob-ndz: 12.00-20.00).

Na terenie Galerii staną liczne atrakcje oraz pneumatyczne namioty w kształcie kopuł, w ich wnętrzu będą stanowiska botaniczne, warsztaty marsjańskie, Wirtualne Obserwatorium Ciemnego Nieba a każda sekcja poświęcona będzie innemu zagadnieniu związanemu z Czerwoną Planetą.

Baza marsjańska będzie zlokalizowana w rotundzie Atrium Copernicus. Model zostanie wykonany w skali 1:5. Baza będzie się składała z połączonych ze sobą za pomocą tuneli hal sferycznych – każda poświęcona innym zagadnieniom z zakresu szeroko pojętego kosmosu. W jednym z namiotów Bazy, tzw. „Wirtualnym Obserwatorium”, będzie można samodzielnie zapoznać się z obsługą cyfrowego teleskopu i zobaczyć jak wygląda niebo na Marsie. Nieopodal znajdzie się także stylizowana „powierzchnia marsjańska” z kostiumami na wzór kombinezonów z NASA, gdzie uczestnicy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe, bezpłatne zdjęcie z pojazdem na wzór łazika marsjańskiego. W sąsiadujących namiotach znajdzie się m.in. „Eksploratorium”, gdzie będzie można wykonywać badania meteorytów pod mikroskopem cyfrowym, czyli prawdziwych „kamieni z kosmosu” certyfikowanych przez Polskie Laboratorium Meteorytowe POLANDMET z Cieszyna. Tutaj będzie można także składać papierowe modele lądowników marsjańskich unoszonych helem oraz zwiedzić „Marsjański Ogród”, gdzie do dyspozycji oddajemy mikroskopy z preparatami czy możliwość wyhodowania własnej sadzonki na specjalnie sprowadzanej glebie wulkanicznej przypominającej powierzchnię Marsa.

Dużo atrakcji przygotowanych będzie specjalnie dla dzieci i młodzieży, lecz nie tylko… Na dorosłych czekać będzie trenażer kosmiczny ASTROLABIUM, czyli trójpierścieniowy żyroskop, do którego będzie można wsiąść i poczuć się jak w kokpicie samolotu lub rakiety.

Nie zabraknie także konkursu z niezwykle atrakcyjnymi nagrodami. Aby wziąć udział w konkursie, dzieci muszą zbierać pieczątki do Marsjańskiego Paszportu za wykonywanie określonych czynności przy wybranych stanowiskach. Spośród osób, które zgłoszą się z kompletem pieczątek, będą wyłaniani finaliści. Następnie, osoba która zgłosi się jako pierwsza z prawidłowa odpowiedzią otrzyma od nas Voucher na weekend na Stacji Kosmicznej YSS (Young Space Station).

Osoby, którym nie uda się wygrać w sobotę będą mogły raz jeszcze spróbować swoich sił w niedzielę.

Na zwycięzców czekają m.in. dziesięć jednoosobowych zaproszeń do zwiedzania jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej YSS (moduł Destiny Laboratory w skali 1:1) w Sopotni Wielkiej. W programie przewidziane są m.in. pokazy i prezentacje nieba, seanse astronomiczne nad futurystyczną makietą miejscowości w 2050 roku oraz wycieczki i spacery szlakiem miejsc obserwacyjnych.

Regulamin jest dostępny na Paszportach Bazy Marsjańskiej oraz na miejscu w Bazie.

Data dodania: 14 kwietnia 2015