ul. Żółkiewskiego 15, 87-100 Toruń

pt: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (30.01): handlowa

en

 

W lepszą stronę zakupów – zrównoważona moda

 

Zrównoważona moda wkracza do marek, które znacie i lubicie. Ale co właściwie oznacza to pojęcie? Zakłada zmiany w procesie pozyskiwania materiałów, produkcji i sprzedaży w trosce o naturę i ludzi. W jej definicji mieszczą się: ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna i ekologia, czyli… lepsze wybory zakupowe! 

 

Podobno małe kroki czynią wielkie zmiany, dlatego zachęcamy do bardziej świadomych decyzji. Zobaczcie nasz przewodnik i dowiedzcie się, jak wprowadzić ubrania z recyklingu, organiczną bawełnę czy zasady garderoby kapsułowej do swojego codziennego życia.  

 

 

Ubrania z recyklingu

W 2020 roku Virgil Abloh, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, dał przykład innym markom pokazując, że da się stworzyć kolekcję, korzystając prawie w 100% z ubrań z poprzednich sezonów. Tylko 2 kreacje spośród 52 nie wpisały się w recykling. W myśl slow fashion coraz więcej firm nadaje drugie życie odpadkom poprzez zbiórki odzieży i przetwarzanie jej na nowe tkaniny. Spoglądając na metki w Waszych ulubionych sklepach rozglądajcie się za charakterystycznymi oznaczeniami i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju mody cyrkularnej (zamkniętego obiegu). Ubrania z recyklingu najczęściej stworzone są z poliestru czy bawełny. W przypadku tej drugiej pamiętajcie jednak, że aby mogła Wam dłużej posłużyć, jej wartość nie powinna przekraczać 20% składu. Dzięki temu włókna w t-shircie czy koszuli są bardziej trwałe.

 

Naturalne materiały 

Krok w dobrą stronę to już coś więcej niż ograniczenie foliowych opakowań. Eco-friendly zmiana zaczyna się na plantacji bawełny czy lnu oraz w hodowli owiec (szukaj pojęcia mulesing free – delikatnego traktowania zwierząt) czy jedwabników. Część marek stosuje wegańskie i ekologiczne skóry, wykonywane z ananasa (Pinatex), jabłek, a nawet kukurydzy! Jeśli tylko nie zmagasz się z alergią, wprowadź do swojej szafy następujące materiały:

biodegradowalne i przyjazne dla Twojej skóry. Poza tym cieszą się np. właściwościami termoregulacyjnymi czy wysoką higroskopijnością. A to znaczy, że nie będzie Ci w nich za ciepło czy za zimno, bo odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają przewiewność. Naturalne materiały nie wykluczają zaawansowanych technologii. Jeśli na metce natrafisz na słowa Tencel™, Refibra™, Ecovero™ i Modal™, możesz mieć pewność, że włókna celulozowe użyte w ich produkcji pochodzą z drzew uprawianych w zrównoważony sposób.

 

Ponadczasowa szafa

XXI wiek to era SMART. Wszystko, czym się otaczamy, powinno być inteligentne i użyteczne. Nie inaczej jest z modą! Rozwiązaniem na współczesne kwestie środowiskowe i dążenie do wypełnienia misji „zrównoważona moda dla każdego” jest umiejętne komponowanie ubrań i dodatków. Przestrzegaj tych 5 punktów! Ponadczasowa szafa charakteryzuje się:

  1. Rzeczami dopasowanymi do Twojego stylu życia i potrzeb, a nie dress codu czy czyichś oczekiwań.
  2. Zestawami na każdą okazję – według idei garderoby kapsułowej. Zacznij od porządków w szafie, spisz listę niezbędnych zakupów. Wybierz produkty w taki sposób, by dowolnie można je było ze sobą łączyć.
  3. Dobrej jakości ubraniami, które zostaną z Tobą na dłużej. Uzupełnisz je bieżącymi w danym sezonie trendami.
  4. Kolorami, które lubisz.
  5. Metkami – znajdziesz tam wskazówki, jak prawidłowo dbać o rzeczy.

 

Zrównoważona moda

Czy wiesz, że… tradycyjny proces produkcji jeansów pochłania tyle wody, ile trwających po 6 minut 200 pryszniców? Fashion Revolution dodatkowo podaje, że w skali globalnej aż 20% zanieczyszczeń wody jest wynikiem farbowania tekstyliów. Zrównoważona moda dąży do tego, by nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także pozbyć się środków chemicznych i zoptymalizować procesy produkcyjne (w tym emisję Co2), jednocześnie zwiększając jakość powstałych ubrań. Dzięki temu są trwalsze!

Zwróć uwagę na certyfikaty w modzie. Każdy z nich ma znaczenie! GOTS poświadcza o tym, że surowce do materiału są bez pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, nawozów sztucznych czy GMO. Z kolei Fair Trade jest synonimem zatrudnienia ludzi w poszanowaniu ich praw pracowniczych i nieangażowania do pracy dzieci oraz bezpiecznych warunków w fabrykach czy na plantacjach. 

 

Moda przyjazna dla przyrody i portfela. Wybierając produkty z poniższych linii sprawiasz, że branża odzieży i akcesoriów zmierza w lepszą stronę mody. Kierunek jest już wytyczony, czas na Twój mały krok! 

Pamiętaj:

  1. Czytaj metki – skład ubrania, sposób pielęgnacji (czy możesz je prać, czy oddawać np. do pralni chemicznej).
  2. Wybieraj takie rzeczy, które posiadają certyfikaty, np. GOTS, Oeko-tex czy Lenzing Ecovero.
  3. Sprawdzaj kraj pochodzenia, szukaj oznaczeń made in EU lub made in Poland.
  4. Postaw na naturalne materiały: m.in. bawełnę, len, wełnę.
  5. Nie obawiaj się ubrań powstałych z recyklingu.

 

 


 

Mówią o nas

Uwielbiam i często bywam trzeba godzin żeby się wszystkim pocieszyć na zakupy tylko tutaj i na kawę i na lody i na ciastko i coś pieskom kupić i fatałaszki i sportowe etc mega sklep mój ulubiony
jz justzal
jz justzal
10:29 27 Jan 22
всегда найдётся , что нужно
Dobre miejsce na zakupy
Dariusz Krzysztofik
Dariusz Krzysztofik
23:35 21 Jan 22
Duża galeria, ciekawe sklepy, spore parkingi.
Izabela
Izabela
08:49 21 Jan 22
HM jest tam dobry,,,
Akmal Kodirov
Akmal Kodirov
07:14 19 Jan 22
Można wejść z psem obsługa niema z tym problemu
Kacper Stankiewicz
Kacper Stankiewicz
21:18 18 Jan 22
Galeria z dużym wyborem ciuchów jak i również przeróżnymi akcesoriami do domu czy dla siebie. A jeśli zgłodnieje my podczas zakupów mamy do wyboru różne sieciowki
Krzysztof Laskowski
Krzysztof Laskowski
15:21 18 Jan 22
Duzy parking zajebiste laski
jazda polska
jazda polska
15:03 18 Jan 22
Dużo sklepów, dużo ludzi. Dla każdego coś miłego.
devastationk
devastationk
19:23 16 Jan 22
Dużo fajnych sklepów
Tomasz Miko
Tomasz Miko
18:17 15 Jan 22
Centrum jej centrum, zadbane.
Pawel Marchewka
Pawel Marchewka
17:41 14 Jan 22
Brakuje marek kilku jak na taką galerię. Jak to się mówi z biedy cos się znajdzie.
Grzegorz
Grzegorz
13:59 14 Jan 22
Duża liczba miejsc parkingowych, najlepsza galeria handlowa w Toruniu.
Damian Sadowski
Damian Sadowski
17:40 10 Jan 22
Wiele sklepów w jednym miejscu , można się posilić , wypić kawkę , dużo miejsc do zaparkowania .
Sławomir Montewski
Sławomir Montewski
15:43 10 Jan 22
Dużym plusem tego miejsca jest to że wszystkie sklepy są na jednym piętrze,poziomie,nie trzeba jeździć w górę i w dół 😊😉
Kamila Mync
Kamila Mync
15:27 08 Jan 22
Super, wszystko pod ręką
Anna Dubynina
Anna Dubynina
17:11 07 Jan 22
Pełno sklepów pod jednym dachem.
Michał Rygielski
Michał Rygielski
14:01 07 Jan 22
Super galeria polecam ☺️
Maropla Maropla
Maropla Maropla
23:07 05 Jan 22
Dyskont, galeria handlowa
Mariusz Bukowski
Mariusz Bukowski
19:30 05 Jan 22
Witam serdecznie, cały czas centrum jest otwarte. Mam nadzieję że będzie mimo panującej pandemii.Oczywiście wszystko z zasadami zachowania zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Mam nadzieję że z biegiem czasu będzie otwarte nawet w dni wolne, w niedzielę, a pracownicy będą otrzymywać należne wynagrodzenie.
Rafal Mietkiewicz
Rafal Mietkiewicz
18:03 04 Jan 22
js_loader